تابوره دندانپزشکی چیست؟


صندلی تابوره هم اکنون با نام صندلی پزشکی و آزمایشگاهی نیز شناخته می‌شود. این نوع صندلی دارای اندازه‌ای نسبتا کوتاه است و در اغلب موارد بدون دسته و پشتی می‌باشد. در حال حاضر انواع بسیار زیادی از این نوع صندلی در بازار یافت می‌شود که استفاده کنندگان بسته به نیاز خود می‌توانند هر یک از این انواع را خریداری نمایند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که صندلی تابوره ممکن است که چرخ دار و یا بدون چرخ باشد؛ پس با توجه به نیاز خود می‌توانید هر یک را خریداری کنید. به عنوان مثال برای آن دسته از افرادی که در آزمایشگاه و یا کلینیک دندانپزشکی مشغول به فعالیت هستند، نوع چرخ‌ دار آن مناسب می‌باشد، زیرا امکان دسترسی بالایی را به پزشک خواهد داد.

انواع تابوره دندانپزشکی

همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم تابوره دندانپزشکی انواع مختلفی دارد که هم اکنون دندان پزشکان و سایر افراد در مشاغل مختلف قادر به خرید آنان می‌باشند. ساخت صندلی تابوره تاریخ طولانی دارد و به بیش از 200 سال پیش بازمی‌گردد. اما به صورت کلی اصلی ترین کاربرد صندلی تابوره در دندانپزشکی می‌باشد. این مدل صندلی‌ها آزادی عمل و راحتی را برای دندان پزشکان به همراه خواهند داشت و نیز به بهداشت در مطلب دندانپزشکی و تمرکز دندانپزشک کمک بسیاری خواهند کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی انواع مختلفی از صندلی تابوره بپردازیم.

1. تابوره دندانپزشکی گرد با پشتی


تابوره دندانپزشکی گرد به همراه پشتی دارای جنس استیل هستند و روکش آن از جنس ابر و فوم می‌باشد که راحتی را برای استفاده گنندگان به همراه خواهد داشت. همچنین لازم به ذکر است که این صندلی دارای پیچ تنظیم ارتفاع می‌باشد و به واسطه این خصوصیت دندانپزشک قادر خواهد بود با دقت بیشتری به روند درمان بپردازد. به صورت کلی این نوع صندلی تابوره به دلیل راحتی و دقتی که برای دندانپزشک به همراه خواهد آورد یکی از بهترین صندلی‌های تابوره به شمار می‌رود.

2. تابوره دندانپزشکی زین اسبی

یکی از تفاوت‌های عمده‌ای که تابوره دندانپزشکی زین اسبی با مدل قبلی دارد این است که تکیه گاه ندارد و از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از پیچ تنظیم ارتفاع، چرخش 360 درجه و نیز شکل ظاهری آن که به مانند زین اسب می‌باشد. از این تابوره دندانپزشکی در مواقعی استفاده خواهد شد که نیاز است دنداپزشک به سمت جلو و یا عقب خم شود و دقت کار آن را به مراتب بالاتر خواهد برد. قیمت این نوع تابوره دندانپزشکی با توجه به شکل ظاهری و راحتی که دارد، بیشتر از سایر انواع می‌باشد.

چهار پایه‌های زینی، ویژگی‌های متعددی دارند که با اشاره به آنها، مزایایی که برای دندانپزشکان به ارمغان می آورند محرز خواهد شد:

- این چهار پایه‌ها، به لگن کمک می کنندکه ستون فقرات را در حالت متعادل نگه دارد.

- فرم این چهار پایه‌ها کمی شکل خمیدگی به عضلات باسن داده، و ثابت‌ترین حالت ممکن را برای آن فراهم می نماید. بنابراین با ثابت بودن قسمت پایینی بدن، بخش بالایی آن قادر خواهد بود به راحتی و با تسلط بیشتری حرکت کند.

- دندانپزشکانی که نیم تنه کوتاه‌تری دارند، می‌توانند به آسانی و در حالی که روی چهار پایه زینی نشسته‌اند، بیمار را پایین‌تر بیاورند.  به این ترتیب، عضلات گردن و شانه‌ها آزادانه‌تر حرکت خواهند کرد.

- این چهار پایه‌ها، ستون فقرات را در بهترین موقعیت ممکن قرار می‌دهد ، زیرا روی آنها، فرد در حالتی مابین نشستن و ایستادن قرار دارد.

- هنگامیکه ران‌ها با شیبی متمایل به پایین قرار بگیرند، دندانپزشک آسان تر و مسلط تر می‌تواند به بیمار نزدیک شود.

- به جای استفاده از ماهیچه ساق پا می توان این صندلی ها را با کمک ماهیچه ران حرکت داد و این امر، به سهولت حمل آن کمک می نماید.

- چهار پایه‌های زینی، حرکت مفصل‌های باسن را تصحیح کرده، از خمیدگی کمر جلوگیری به عمل آورده و تنفس دیافراگمی را بهبود می دهد.

- این چهار پایه‌ها امکان چرخش 360 درجه‌ای دارند، بنابراین استفاده از آنها در مطب‌های کوچک بسیار ایده‌ال است.

- هنگام استفاده، با مستحکم‌ شدن عضلات بالا تنه، درد کمر کاهش می یابد.

نکات مهم در انتخاب چهار پایه زینی

توصیه می شود از بین مدل‌های قدیمی‌تر چهار پایه‌های زینی، آنهایی را انتخاب کنید که استخوان لگن را در حالتی مناسب قرار می‌دهد. یک چهار پایه‌‌ عریض و پهن، علاوه بر اینکه برای مطب های کوچک مناسب نیست، برای کاربری با جثه کوچک نیز مشکل ساز خواهد بود و ضمن فشار به استخوان لگن، حرکت آزادانه ماهیچه‌های باسن را نیز دچار اختلال می‌کند. چهار پایه‌هایی که صندلی‌های نرم‌تری دارند، برای کاهش میزان فشار وارده به کمر و لگن مناسبت‌تر هستند. چهار پایه‌های زینی، شکل سه وجهی مسطحی دارند که لگن را در مناسب‌ترین حالت ممکن قرار داده و عضلات ران را رو به پایین متمایل می‌کند.

چهار پایه‌های زینی دسته‌ تلسکوپی، یکی از ارگونومیک‌ترین انواع این چهار پایه‌ها هستند. در صورتیکه احساس کردید دسته‌های چهار پایه مزاحم کار شما هستند، می‌توانید آنها را پایین بکشید. در آغاز استفاده از این چهار پایه‌ها، ممکن است عضلات باسن کمی دچار درد شوند. بنابراین توصیه می‌شود ابتدا به مدت سه تا چهار ساعت در روز از آنها استفاده کرده و کم‌کم مدت زمان را افزایش دهید. چهار پایه زینی تنهایکی از نوآوری‌های ارگونومیک است که در جهت حفظ سلامت و بهتر کردن شرایط شغلی دندانپزشکان، بوجود آمده است و در این زمینه، نمونه های بسیار دیگری نیز در دسترس هستند.

3. تابوره آزمایشگاهی


تابوره آزمایشگاه تاوت عمده‌ای با تابوره دندانپزشکی دارد و اصلی ترین تفاوت آن نیز این می‌باشد که این تابوره دارای اندازه و ابعاد به نسبت بزرگتری است و دارای تکیه گاه نیز می‌باشد. از این تابوره همان طور که از نام آن پیداست بیشتر در آزمایشگاه‌ها استفاده خواهد شد و کمتر در دانداپزشکی شاهد آن هستیم. این صندلی به دلیل وجود چرخ‌های قوی قادر خواهد بود مسافت طولانی را با کمترین میزان فشار طی کند.
همچنین لازم به ذکر است که این مدل از تابوره دارای بالشتک‌های نرمی است که به خوبی از خستگی و گرفتگی عضله دندانپزشک جلوگیری خواهند کرد. برای همین نیز بسیاری از دندانپزشکانی که قصد استفاده طولانی مدت از تابوره دندانپزشکی را دارند، از این نوع تابوره استفاده می‌کنند. برای همین نیز در صورتی که به دنبال استفاده طولانی مدت از صندلی تابوره هستید همواره سعی کنید نوع پشتی دار آن را تهیه کنید.

4. تابوره گردان پزشکی

تابوره گردان یکی از مواردی است که در پزشکی کاربردهای بسیاری دارد و بسیاری از پزشکان از این صندلی در کلینیک‌های خود استفاده می‌کنند. این صندلی امکان معاینه بیماران را به پزشک خواهد داد و با توجه به دقت بالایی که این نوع صندلی دارد، می‌توان از آن برای جراحی در اتاق عمل استفاده کرد. این نوع صندلی در هنگام کار دقت بالایی را برای پزشک به همراه خواهد آورد.
با توجه به استفاده از این نوع تابوره دندانپزشکی برای معاینه بیماران، هم اکنون بسیاری از پزشکان از این نوع صندلی برای مطب خود استفاده می‌کنند و نیز در مقایسه با سایر انواع صندلی از قیمت به مراتب مناسب‌تری برخورد دار می‌باشد.

5. تابوره دندانپزشکی پایه سینی

این نوع تابوره دندانپزشکی بسیار شبیه به یک سینی است و در قسمت انتهایی آن نیز یک میله سینی مانند نیز قرار دارد که به پزشک این امکان را خواهد داد که بتواند در حین کار، پاهای خود را بر روی آن قرار داده و از فشار ایجاد شده بر روی کمر خود کم کند. همچنین این صندلی به واسطه خصوصیت چرخش 360 درجه ای که دارد، تسلط خوبی را برای پزشک به ارمغان خواهد آورد و امکان دسترسی به سایر ابزارها را به پزشک خواهد داد.

صندلی تابوره دارای چه قسمت‌هایی است؟

صندلی تابوره اجزای بسیار زیادی دارد که مدل‌های مختلفی در آن استفاده می‌گردد. این اجزا عبارتند از پشتی، نشیمنگاه، پایه و زیرپایی می‌باشد. هر یک از این اجزا متریال و طراحی مختلفی دارند. یکی از قسمت‌های مهمی که باید در زمان خرید نیز به آن توجه داشته باشید نیز قسمت زیر پایی آن می‌باشد. دلیل این سخن نیز کاربرد زیرپایی برای رفع کمردرد و پا درد می‌باشد. این صندلی‌ها معمولا ارتفاع زیادی دارند که هنگام نشستن بر روی آن سبب خستگی پاها خواهند شد. به همین دلیل این زیرپایی کمی بالاتر از قسمت چرخ‌ها قرار خواهد گرفت و خستگی متخصصان و کسانی که از آن استفاده می‌کنند را به در خواهد کرد.

علاوه بر زیرپایی، قسمت نشیمنگاه نیز بسیار مهم است و باید جنس نرم و راحتی را برای آن انتخاب کنید تا که بتوانید روند درمان‌های طولانی و زمان بر را با دقت و راحتی بیشتری به سرانجام برسانید.

تابوره دندانپزشکی چه ویژگی‌هایی دارد؟

تابوره دندانپزشکی همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم دارای خصوصیات منحصر به فرد بسیاری است که بسته به نوع آنان این خصوصیات متفاوت خواهد بود؛ اما به صورت کلی تابوره دندانپزشکی دارای خصوصیاتی است که از جمله آنان می‌توان به چرخش 360 درجه، قابلیت تنظیم ارتفاع و طراحی زیبا و جذاب آن اشاره کرد. همچنین علاوه بر خصوصیاتی که به آنان اشاره کردیم، تابوره دندانپزشکی دارای چرخ‌های بسیار مقاومی می‌باشد که امکان حرکت راحت را به پزشک خواهند داد و سادگی آن یکی از خصوصیات منحصر به فردی است که تابوره دندانپزشکی را از سایر صندلی‌ها متمایز خواهد کرد.

یکی از ویژگی‌های خاصی که تابوره دندانپزشکی دارد این است که محدودیتی ندارد و در همه جا می‌توان از آن استفاده کرد. اما به صورت کلی بسیاری از افراد از این صندلی در مواردی استفاده می‌کنند که به صورت کوتاه مدل از آن استفاده شود. به عنوان مثال در حال حاضر از این صندلی‌ها در مطب، آزمایشگاه و یا حتی سالن‌های زیبایی استفاده می‌گردد. توصیه ما به شما عزیزان این است که در صورتی که قصد دارید به صورت طولانی مدت از صندلی خود استفاده کنید، اقدام به خرید این نوع از صندلی‌ها نکنید؛ زیرا منجر به کمردرد و بروز مشکلات عدیده‌ای در دراز مدت خواهد شد.

از چه زمانی استفاده از تابوره باب شد و مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

قدمت استفاده از تابوره به بیش از 50 سال پیش باز می‌گردد، یعنی جای که نقشه کشان ساختمانی و مهندسان برای اولین بار از این صندلی استفاده کردند. به واسطه این رخ داد رفته رفته استفاده از این نوع صندلی به دلیلی راحتی آن رواج یافت و هم اکنون در بسیاری از مطب‌های دندان پزشکی از آنان استفاده می‌گردد. این ابزار به دندانپزشکان این امکان را خواهند داد که بتوانند با استفاده از یونیت دندانپزشکی استاندارد، لایت کیور و تابوره دندانپزشکی عمل ایمپلنت دندان را با کیفیت بالایی انجام دهند. در خصوص لایت کیور نیز لازم به ذکر است که از آن برای ترمیم دندان‌های پوسیده استفاده می‌شود و به کمک نور فرابنفش مواد ترمیم دندان را سفت خواهد کرد.
با توجه به دقت بالایی که این صندلی در حین کار برای دندانپزشکان به همراه خواهد داشت، بسیاری از دندان پزشکان از این صندلی‌ها در حین کار خود استفاده می‌کنند، اما همواره باید این را به خاطر داشته باشید که انتخاب یک تابوره دندانپزشکی به مانند سایر تجهیزاتی که در دندانپزشکی استفاده می‌گردد از جمله دستگاه ساکشن دندانپزشکی نکات مهمی را دارد که در زمان خرید باید به آنان توجه کافی داشته باشید تا که بتوانید خرید خوبی را داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با برخی از این نکات آشنا کنیم.

نکات مهم در انتخاب، حفظ و نگه داری تابوره

همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم، تابوره دندانپزشکی یکی از ابزارهای ضروری و مورد نیاز در مطب می‌باشد و در زمان خرید آن به مانند نکات خرید یونیت دندانپزشکی باید به نکات مهمی توجه داشته باشید که از جمله آنان این است که باید در زمان خرید همواره به این موضوع توجه داشته باشید که صندلی تابوره را برای چه کاری نیاز دارید؛ زیرا همانطور که می‌دانید صندلی تابوره انواع مختلفی دارد که هر یک در مکان مشخصی کاربرد دارد.
به عنوان مثال در صورتی که دندانپزشک هستید و برای کار خود به یک تابوره نیاز دارید، بهترین گزینه برای شما استفاده از تابوره دندانپزشکی و یا آزمایشگاهی می‌باشد. لازم به ذکر است که با توجه به وارداتی بودن این نوع از تابوره، قیمت آن در مقایسه با سایر تابوره‌ها بسیار گران‌تر می‌باشد. پس با توجه به این موضوع همواره سعی کنید تابوره‌ای را خریداری کنید که دارای گارانتی باشد. حال در ادامه با ما همراه باشید تا به برخی از موارد دیگری که در زمان خرید یک تابوره باید به آن توجه داشته باشید اشاره کنیم.

نحوه نشستن

اساسا نحوه نشستن دندانپزشکان روی تابوره باید به خودی خود صحیح باشد، به گونه‌ای که ران‌ها با زاویه‌ای کم (حداکثر ۱۰ درجه) رو به پایین باشند؛ پاشنه کفش‌ها در تماس با زمین باشد و ستون فقرات هم کاملا عمود بر افق باشد. پوزیشن بیمار نیز باید به گونه‌ای تنظیم شود که چه با دید مستقیم و چه با دید در آینه گویی مشغول خواندن کتاب از فاصله حدود ۳۰ سانتی متری هستیم؛ به صورتی که آرنج‌ها موازی افق قرار گیرند. مجددا تاکید باید کرد، بیمار حداکثر یکساعت در یک پوزیشن قرار می‌گیرد؛ در حالی که دندانپزشک مدت‌های طولانی بر ستون فقرات خود فشار وارد می‌کند. در این مورد قدری خودخواه باشید.

اجزای تابوره دندانپزشکی

تابوره دندانپزشکی تشکیل شده است از :

  • نشیمنگاه که از جنس فوم و ابر و چرم می باشد.
  • پایه که اغلب از جنس استیل است و قابلیت تنظیم اتفاع دارد .
  • پشتی که در بعضی از این صندلی ها نصب می شود و راحتی خاصی به نشستن دندانپزشک هنگام کار کردن می دهد.
  • پایه سینی شکل که جای پای خوبی برای چرخاندن صندلی به دور خود به میزان 360 درجه مورد استفاده قرار م گیرد.

1. پایه صندلی تابوره:

پایه صندلی محل اتصال چرخ‌های تابوره می‌باشد. باید همواره به این موضوع توجه داشته باشید که پایه چرخ‌های تابوره دندانپزشکی کوچک نباشد، زیرا سبب به هم خوردن تعادل خواهد شد. بهترین نوع پایه، پایه‌های ستاره‌ای شکل هستند که فاقد لبه‌های بیرونی می‌باشند. توصیه ما این است که در زمان خرید تمامی حرکات محتمل را با صندلی تابوره انجام دهید تا که بتوانید راحتی آن را به خوبی بسنجید. از طرفی نیز در صورتی که چرخ‌های تابوره دندانپزشکی بزرگ و پهن باشد، تحرک آن بسیار کم خواهد بود.

2. نشیمنگاه تابوره:


نشیمنگاه در تابوره معمولا به صورت دایره‌ای شکل است. اما به صورت کلی محل نشستن در صندلی تابوره دارای انواع مختلفی است که از جمله آنان می‌توان به زین اسبی و سینی شکل اشاره کرد. شما عزیزان قادر خواهید بود با توجه به نیاز خود و نیز قیمتی که حاضر به پرداخت هستید هر یک از این موارد را مورد استفاده قرار دهید.

3. اسکلت کلی:

صندلی مورد نظر باید دارای استقامت مناسب باشد تا که بتواند در هنگام جا به جایی به خوبی شکل ظاهری خود را حفظ کند و آسیب نبیند. پس سعی کنید در زمان خرید حتما به جنس بدنه آن توجه کافی داشته باشید. بسته به نوع اسکلتی که مورد استفاده قرار خواهد گرفت، قیمت صندلی نیز متفاوت خواهد بود.

4. جک تنظیم ارتفاع:

جک تنظیم ارتفاعی که در تابوره دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد باید به گونه‌ای باشد که در حین عمل پزشک را با مشکل مواجه نکند. از این رو توصیه می‌گردد که تابوره دندانپزشکی را را انتخاب کنید که جک آن به صورت دکمه‌ای و اتومات باشد تا که نیازی به تنظیم ارتفاع به واسطه چرخاندن دسته نباشد؛ زیرا که انجام این کار در حین انجام روند درمان بیمار کاری ناخوشایند بوده و صندلی را آغشته به خون خواهد کرد.

5. زیرپایی:

زیر پایی نیز یکی از مواردی است که در زمان خرید باید به آن توجه داشته باشید؛ دلیل این سخن نیز این است که زیر پایی در مواردی که زمان کار شما آن زیاد است به شما کمک خواهد کرد تا که بتوانید خستگی را تحمل کنید و فشار کمتری به کمرتان وارد گردد.

6. جنس بدنه:

جنس بدنه یکی از مواردی است که در زمان خرید یک تابوره دندانپزشکی به آن توجه داشته باشید. جنس بدنه اغلب از جنس استیل می‌باشد. استیل به دلیل این که ماده‌ای ضد زنگ می‌باشد و نیز وزن سبکی دارد بهترین جنس برای صندلی تابوره می‌باشد. برای همین نیز توصیه ما این است که در زمان خرید این جنس را برای تابوره خود انتخاب کنید.

همچنین شما عزیزان در زمان خرید تابوره دندان پزشکی باید موارد مورد نیاز برای نگه داری آن را نیز به خوبی بدانید و به خوبی از تابوره دندانپزشکی خود حفاظت کنید. تابوره دندانپزشکی نیز همان طور که ضدعفونی کردن یونیت دندانپزشکی ضروری است، به ضد عفونی مداوم نیاز دارد. از طرفی نیز در زمان استفاده از صندلی تابوره باید به این نکته توجه داشته باشید که همواره باید چرخ‌های آن و نیز بدنه صندلی مورد بازبینی قرار گیرد.
در خصوص قیمت نیز تابوره دندانپزشکی دارای انواع مختلفی است که هر یک بسته به خصوصیاتی که دارند، قیمت‌های گوناگونی نیز دارند. این صندلی‌ها دارای جنس‌های مختلفی هستند که از فوم تا چرم هر یک قیمت‌های مختلفی دارند. همچنین برندهای مختلف مواد اولیه متفاوتی را استفاده می‌کنند که منجر به تفاوت قیمت در آنان خواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما عزیزان را با نحوه کار، حفظ و نگه دار تابوره دندانپزشکی آشنا کنیم و اطلاعاتی را در مورد آن ارائه دهیم. همان طور که در این مطلب نیز به آن اشاره شد؛ تابوره دندانپزشکی یکی از تجهیزات ضروری در مطب دندانپزشکی می‌باشد که برای انجام خدمات بسیاری به آن نیاز خواهد بود. همچنین همان طور که می‌دانید تابوره علاوه بر پزشکی و آزمایشگاهی در زمینه‌های دیگری نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت که از جمله آنان می‌توان به مهندسی و نقشه برداری اشاره کرد. صندلی تابوره از آنجایی که پزشکان با آن سر و کار زیادی دارند، بسیار مهم است و باید در زمان خرید آن وسواس بسیاری را به خرج دهید.

در پایان جا دارد به این موضوع اشاره کنیم که هر یک از انواع تابوره خصوصیات و آپشن‌های مختلفی دارند که بسته به نیاز می‌توانید از هر یک که نیاز دارید استفاده کنید، به عنوان مثال صندلی‌هایی که دارای پشتی و دستی هستند برای فعالیت‌هایی مثل معاینه بیماران مناسب‌اند و آن دسته از صندلی‌ها که بدون پشتی و دسته هستند برای مهندسی و دندانپزشکی مناسب‌اند. در خصوص قیمت نیز، تابوره دندانپزشکی و غیر پزشکی بسته به جنس و اسکلتی که دارند قیمت‌های مختلفی را ارائه خواهند کرد. در خصوص خرید نیز توصیه ما این است که از طریق نمایندگی‌ها اقدام به این کار کنید، زیرا عموما بعد از فروش خدمات پس از فروش ارائه خواهند کرد.