عوامل مهم در تغییر رنگ و زرد شدن دندان ها عبارت است از:


  • نوشیدن قهوه و نوشیدنی های رنگی
  • مصرف نوشیدنی های حاوی قند
  • کشیدن سیگار
  • رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان
  • افزایش سن
  • مصرف برخی داروها

    

ماده استفاده شده در محصولات بلیچینگ چیست؟

ماده فعال بلیچینگ های موجود در محصولات وایتنینگ دندان، پراکسید (هیدروژن یا کاربامید) است. پراکسید هیدروژن عامل سفید کننده واقعی است، در حالی که پراکسید کاربامید ابتدا به پراکسید هیدروژن تجزیه می شود و سپس عمل می نماید.
محصولات بلیچینگ مطب، بسیار قوی تر از محصولات خانگی هستند. سفید کننده هایی که دندانپزشکان استفاده می کنند، حدودا 35 تا 45 درصد پراکسید داشته باشند، در حالی که کیت های بلیچینگ قابل استفاده توسط بیمار، حداکثر 25 درصد پراکسید دارند.

سایر ترکیبات موجود در کیت های بلیچینگ شامل گلیسیرین، کاربوپول، هیدروکسید سدیم و طعم دهنده ها هستند.

   
بلیچینگ دندان ها در مطب دندانپزشکی (Office Bleaching)

   

معمولا آفیس بلیچینگ 2 الی 3 جلسه و هر جلسه حدود 60 دقیقه در مطب دندانپزشک انجام می شود. این روش شامل استفاده از یک ژل سفید کننده دندان حاوی 25٪ تا 45٪ پراکسید به مدت 15 تا 30 دقیقه است. برای کیت های بلیچینگ نوری، در طی مدت زمانی که ژل سفید کننده بر روی دندان ها قرار می گیرد، از دستگاه لایت کیور یا لیزر به منظور فعال نمودن مواد سفید کننده موجود در آن استفاده می شود اما برای کیت های شیمیایی نیازی به استفاده از لایت کیور و لیزر نمی باشد. در طول این روش لب‌ها و زبان را با استفاده از دهان بازکن از ژل سفیدکننده دور نگه داشته و همچنین به ایجاد دسترسی به تمام سطوح دندانی کمک می نماید. در نهایت پس از اتمام درمان، در صورت نیاز کیت هوم بلیچینگ همراه با تری آماده و یا کاستوم تری برای استفاده در خانه و تکمیل پروسه (سفیدتر شدن دندان) به بیمار داده می شود.

برای بررسی و خرید محصولات بلیچینگ مطب کلیک کنید.


سفید کردن دندان ها در خانه


امروزه به دلیل قیمت مناسب و دسترسی آسان به کیت های سفید کننده دندان خانگی، استفاده از آنها افزایش یافته است. آنها حاوی مقادیر کمتری پراکسید نسبت به محصولات آفیس بیلیچینگ هستند و به همین دلیل میبایست مدت زمان بیشتری از آنها استفاده کرد. کیت های بلیچینگ خانگی به صورت تری آماده، ماده سفید کننده سرنگی،‌ نواری و قلمی، دهانشویه های سفیدکننده و یا خمیردندان سفیدکننده عرضه می گردند.

تری های سفید کننده یا هوم بیلیچینک (Whitening Tray)

   
در این روش، بعد از انجام قالبگیری از دندان فرد، توسط لابراتوار و با استفاده از قالب تهیه شده، تری پلاستیکی و شفاف (کاستوم تری) ساخته می شود. از تری مخصوص بیمار به منظور جلوگیری از رقیق شدن ماده سفید کننده توسط بزاق دهان و به حداقل رساندن احتمال تماس لثه با این مواد می باشد، زیرا زیرا ریزش و تماس ژل بلیچینگ با لثه میتواند باعث تحریک و ایجاد حساسیت شود.

     

برای بررسی و خرید محصولات بلیچینگ خانگی کلیک کنید.

   
نوارهای سفید کننده (Whitening Strip)


یکی از محبوب ترین راه ها برای سفید کردن دندان استفاده از نوارهای سفید کننده دندان است. اینها از یک پلاستیک نازک و انعطاف پذیر به نام پلی اتیلن ساخته و با غلظت کم از محصول سفید کننده حاوی پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید، پوشانده شده اند. نوارها به راحتی بر روی دندان ها قرار می گیرند و فرم دندان را به خود می گیرند. آنها را می توان در حین انجام فعالیت های مختلف استفاده نمود و بعد از گذشت مدت زمان مورد نیاز (حدود 30 دقیقه)، آن را از روی دندان جدا کرده و دور انداخت. اغلب این نوارها، دو بار در روز و به مدت دو هفته استفاده می شوند.
نوارها موثرتر از خمیردندان های سفید کننده هستند، اما می توانند باعث حساسیت دندان ها و تحریک لثه شوند. آنها معمولاً نسبت به کاستوم تری ها کارایی کمتری دارند زیرا بزاق می تواند به زیر نوارها نفوذ کرده و ماده سفید کننده را رقیق کند و اثر آ را کاهش دهد، به همین دلیل در زمان استفاده، بهتر است دراز کشیده و دهان خود را باز نگه دارید تا دهان خشک بماند.
اکثر نوارهای سفید کننده، قابل اعتماد و ایمن هستند، زیرا غلظت پراکسید آنها کم می باشد. با این حال، مراقب باشید از نوارهایی که حاوی دی اکسید کلر هستند استفاده نکنید زیرا این ماده می تواند مینای دندان را از بین ببرد.

   

دهانشویه سفید کننده (Whitening Rinse)

یکی از جدیدترین محصولاتی که ادعا سفید کردن دندان را دارند، شدهانشویه های سفید کننده هستند. این محصولات علاوه بر خوشبو نمودن نفس و کاهش پلاک دندان و بیماری لثه، حاوی مواد سفید کننده مانند پراکسید هستند که دندان ها را سفید می نمایند. کافیست آنها را دو بار در روز قبل از مسواک زدن در دهان خود بچرخانید. برخی از متخصصان بر این باورند که مدت زمان کوتاه استفاده از دهانشویه برای عمل سفید شدن دندان ها، کافی نمی باشد.

 
خمیردندان های سفید کننده (Whitening Toothpaste)

خمیردندان ها حاوی مواد ساینده ملایم مانند سیلیس، اکسید آلومینیوم، کربنات کلسیم و جوش شیرین هستند که به از بین بردن لکه های سطحی کمک می کنند. خمیر دندان های سفید کننده همانند محصولات بلیچینگ، حاوی ماده سفید کننده نیستند، اما معمولا حاوی مواد پولیش یا شیمیایی اضافی هستند که می توانند به حذف لکه های سطحی کمک نموده و نهایتا یک درجه دندان هایتان را روشن نمایند.

    

سفید کردن دندان برای چه کسانی مناسب است؟

    

سفید کردن دندان برای اکثر افراد بی خطر است و بهترین گزینه برای کسانی می باشد که تغییر رنگ خفیف تا متوسطی دارند. اما انواع خاصی از تغییر رنگ وجود دارد که با درمان های سفید کننده قابل اصلاح نیستند و یا میزان احتمال تاثیر این روش ها را کاهش می دهند، از جمله:
1- ونیرهای پرسلنی، کروان های دندانی، روکش ها، پرکردگی های دندان های جلویی؛ این مواد به خوبی به محصولات سفید کننده پاسخ نمی دهند و ممکن است نیاز به استفاده از کروان و یا ونیر جدید داشته باشید.
2- دندان‌های زرد معمولاً به خوبی سفید می‌شوند، اما دندان‌های قهوه‌ای ممکن است به اندازه کافی سفید نشوند.
3- دندان های خاکستری رنگ و یا دارای لکه های سفید که به دلیل بیماری و یا به صورت ژنتیکی ایجاد می شوند، قابل اصلاح با استفاده از روش بلیچینگ نیستند.
4- اگر تغییر رنگ دندان در اثر دارو و یا آسیب دندان ایجاد شده باشد، سفید کردن دندان موثر نیست.
5- علاوه بر این در برخی موارد ممکن است استفاده از سفید کننده ها باعث بدتر شدن شرایط موجود شود. این موارد عبارتند از: دندان‌های حساس، بیماران مبتلا به دندان قروچه (بروکسیسم) و اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)

    

موثرترین روش برای سفید نمودن دندان ها:توسط دندانپزشک

    

بلیچینگ دندان که توسط دندانپزشک در مطب انجام می شود، موثرترین راه برای گرفتن بهترین و مطمئن ترین نتیجه است. در این روش از سفید کننده های قوی‌تری استفاده شده اما با محافظت از لثه ها به کمک مواد مخصوص، از آسیب دهان و لثه‌ها جلوگیری می شود و همچنین دندانپزشک می‌تواند غلظت ماده سفیدکننده را انتخاب کند. علاوه بر این، دندانپزشک می تواند هرگونه حساسیت دندان یا سایر مسائلی را که ممکن است از درمان ناشی شود، مدیریت کند. در این روش می توان دندان ها را در عرض یک ساعت تا 10 درجه سفیدتر کرد.

     
کدام روش برای شما مناسب است؟

با وجود انتخاب های زیاد، چگونه باید تشخیص داد که کدام محصول سفید کننده برای شما مناسب است؟
- اولین قدم شما باید با دندانپزشک خود مشورت کنید، چه قصد دارید بلیچینگ مطب انجام دهید،‌ چه می خواهید یک محصول خانگی را امتحان کنید.
- میزان خواسته خود برای سفید شدن دندان هایتان را مشخص کنید. آفیس بلیچینگ می تواند دندان ها را 10 درجه سفیدتر کند، در حالی که خمیر دندان سفید کننده ممکن است فقط یک درجه دندان ها را روشن کند.
- بودجه خود را در نظر بگیرید. سفید کردن دندان در مطب که توسط دندانپزشک انجام می شود و در کمترین زمان بهترین نتایج را به همراه دارد، اما هزینه بیشتری خواهد داشت. در صورتی که محصولات خانگی اگرچه ارزان تر و مقرون بصرفه می باشند، میزان اثر سفیدکنندگی آنها نیز کمتر بوده و دوره درمان طولانی تر خواهد بود.
- مدت زمانی که می خواهید و می توانید به این فرآیند اختصاص دهید را مشخص کنید. آفیس بلیچینگ حدود یک ساعت طول می کشد اما هزینه آن بالا است. و روش‌های خانگی در عین ارزان تر بودن، میبایست دو الی یک بار در روز و برای چندین هفته استفاده شوند.
   

لازم به ذکر است مهم نیست که چه روش سفید کننده ای را انتخاب می کنید زیرا نتیجه بلیچینگ برای همیشه ماندگار نخواهد بود. غذاها، نوشیدنی ها، سیگار کشیدن و داروها می توانند دندان های شما را دوباره لکه دار کنند. بدون توجه به اینکه چه محصول سفید کننده ای را انتخاب می کنید، مراقبت و نگهداری مناسب از دندان بعد از انجام بلیچینگ بسیار مهم می باشد.